Alimenty na dziecko

Marcin Kucharczyk - mediator

11 listopada 2024

Alimenty na dziecko

Powrót

Alimenty na dziecko - o czym należy wiedzieć?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rodzice zobowiązani są troszczyć się o duchowy i fizyczny rozwój dziecka. Rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Osiągnięcie przez dziecko pełnoletności nie powoduje zatem wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, jeżeli dziecko takiej samodzielności nie osiągnęło.

Na wysokość alimentów wpływają następujące czynniki:

  1. Usprawiedliwione potrzeby dziecka. To potrzeby, które pozwalają mu funkcjonować na takim poziomie, jaki jest niezbędny do zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego (adekwatnie do wieku dziecka, stanu jego zdrowia, czy posiadanych predyspozycji). Często potrzeby te dzieli się na potrzeby podstawowe (jak wyżywienie, koszty mieszkania, odzież, leki, kosmetyki, środki czystości, opieka medyczna, edukacja) oraz potrzeby wyższe (jak rozrywka, wakacje, zajęcia sportowe, hobby). Należy jednak pamiętać, że dziecko ma prawo do takiej samej stopy życiowej, co rodzice! Jeżeli np. dziecko przed rozwodem uczęszczało do szkoły prywatnej, dalej ma prawo tam uczęszczać; jeżeli dwa razy w roku jeździło na wakacje zagraniczne, dalej ma prawo do takich wakacji po rozwodzie rodziców.
  2. Zarobkowe i majątkowe możliwości rodzica. Przy ustalaniu wysokości alimentów bierze się pod uwagę nie tylko te dochody, które rodzic obecnie otrzymuje, ale również te, które może i powinien uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności stosownie do swoich sił fizycznych i umysłowych. To jest właśnie powód, dlaczego sądy obecnie zasądzają stosunkowe wysokie raty alimentacyjne w odniesieniu do osiąganych dochodów przez zobowiązanego. Sąd w takich przypadkach bierze pod uwagę wykształcenie zobowiązanego, jego doświadczenie zawodowe, posiadane kwalifikacje, wiek, stan zdrowia, średnie płace na danym terenie, itp. 
  3. Osobiste starania rodzica o utrzymanie i wychowanie dziecka. W tym przypadku chodzi o tzw. "rodzica wiodącego", który jest zaangażowany w wychowanie i utrzymanie dziecka w dużo większym zakresie niż ten, który z dzieckiem spotyka się sporadycznie. Pamiętaj, że nawet przy opiece naprzemiennej (gdzie rodzice w równym stopniu są zaangażowani w wychowanie dziecka) sąd może zasądzić alimenty, aby zapewnić dziecku taką sama stopę życiową, jaką mają rodzice. Ma to miejsce wtedy, kiedy jeden z rodziców zarabia znacznie więcej, niż drugi rodzic, u którego dziecko stale przebywa.

 

Alimenty na dziecko - jak przygotować się do mediacji?

W celu przygotowania się do mediacji warto przeprowadzić następujące czynności:

  1. Ustal, jakie są usprawiedliwione koszty utrzymania dziecka; koszty krótkookresowe (ponoszone w każdym miesiącu, np. wyżywienie, koszty mieszkania, transport), koszty średniookresowe (ponoszone rzadziej, niż raz w miesiącu, np. odzież, leki), koszty długookresowe (ponoszone 1-2 razy w roku, np. kontrola dentystyczna). Zsumuj wszystkie koszty i podziel przez dwanaście. 
  2. Ustal, jakie są możliwości majątkowe i zarobkowe rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów (ile mógłby zarobić, a nie ile obecnie zarabia!). Weź pod uwagę nie tylko dochody osiągane przez niego z tytułu zatrudnienia, ale również dochody pasywne (jak np. z wynajmu nieruchomości, dywidendy z posiadanych akcji). Ustal również, jaki majątek posiada zobowiązany (oszczędności na rachunkach, posiadane nieruchomości, itp.).
  3. Ustal, jakie są kontakty rodzica zobowiązanego do alimentów z dzieckiem i ich częstotliwość. Przeanalizuj, jaki ma to wpływ na ponoszenie kosztów utrzymania dziecka.
  4. Ustal wysokość miesięcznej raty alimentacyjnej, uwzględniając wszystko powyższe.
  5. Zastanów się, jakie koszty mogą być płacone przez rodzica bezpośrednio na rachunek podmiotów świadczących usługi na rzecz dziecka (np. czesne za szkołę językową, składki na klub sportowy) - są to tzw. alimenty bezpośrednie. Pamiętaj, że w przeciwieństwie do wyroku sądowego, w ugodzie mediacyjnej, można podzielić alimenty na bezpośrednie (jak wyżej) oraz pośrednie (płacone do rąk uprawnionego lub jego przedstawiciela).
  6. Przygotuj się na udowodnienie każdego kosztu składającego się na usprawiedliwione potrzeby dziecka (np. rachunki, faktury, umowy, potwierdzenia przelewów, zaświadczenia i inne dokumenty potwierdzające koszty).

 

Koszty ponoszone na dziecko to długoterminowa inwestycja w jego rozwój fizyczny i intelektualny!

 

511 270 791

511 270 791

mediator

Marcin Kucharczyk

mediator.kucharczyk@gmail.com

Powrót

Usługi osobiście świadczę głównie na terenie Katowic, Siemianowic Śląskich, Chorzowa i okolic.

Napisz do mnie lub zadzwoń

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

KONTAKT

Masz pytania?