Jak przygotować się do mediacji

Marcin Kucharczyk - mediator

19 sierpnia 2024

Jak przygotować się do mediacji?

Powrót

Jak przygotować się do mediacji? Od czego zależy skuteczność mediacji?

Skuteczność mediacji w zasadniczej mierze zależy od odpowiedniego przygotowania i postawy stron sporu, bowiem to w ich rękach leży klucz do znalezienia satysfakcjonującego sposobu rozwiązania konfliktu. Należy pamiętać, że mediacja polega na współpracy stron, a nie na walce. Strony współdziałają w celu znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania. Mediator nie jest sędzią, czy też arbitrem, a rolą mediatora nie jest ustalenie kto ma rację lub po czyjej stronie leży wina.  

Mediacja powinna zostać poprzedzona przemyśleniem przez strony wszystkich aspektów dotyczących sporu, a w szczególności tego, czego naprawdę chcą, jakie mają niezmienne warunki, a w jakim zakresie są otwarte na kompromis. W tym celu warto, przed przystąpieniem do mediacji, odpowiedzieć sobie na następujące pytania lub poddać pod rozwagę następujące kwestie.

Jakie sprawy warto przemyśleć przed mediacją? Jak przygotować się do mediacji?

 

  1. Kto jest stroną sporu? (kogo spór bezpośrednio dotyczy; jaki jest charakter wzajemnych relacji stron sporu)
  2. Co jest istotą sporu i jaki ma on charakter? (czego dotyczy spór i jak długo trwa; jaki jest stopień skonfliktowania stron sporu; jakie są istotne dane dotyczące sporu, np. dane finansowe, informacja o majątku; co jest kluczowe dla procesu mediacji i zawarcia kompromisu;  czy były podejmowane jakieś próby porozumienia; co sprawiło, że porozumienie nie zostało zawarte)
  3. Jakie dokumenty dotyczą sporu? (jakie dokumenty mogą mieć znaczenie dla mediacji lub/i zawarcia ugody w sprawie)
  4. Jakie są kwestie bezsporne i sporne? (w jakich kwestiach szczegółowych strony zgadzają się ze sobą, a w jakich kwestiach się nie zgadzają)
  5. Jakie są interesy strony sporu? (jakie istotne interesy materialne i niematerialne chcę ochronić; co chcę uzyskać, pod jakimi warunkami, w jakim czasie; jakie kwestie chcę wyjaśnić; czego naprawdę oczekuję; na czym najbardziej mi zależy)
  6. Na jakie ustępstwa mogę się zgodzić? (jakie ustępstwa jestem w stanie poczynić w celu dojścia do porozumienia, np. zmniejszenie żądań finansowych, zamiana ich na inne, itp.)
  7. Jakie mógłbym zaproponować propozycje polubownego rozwiązania sporu? (weź pod uwagę rzeczywiste potrzeby i interesy zarówno swoje, jak i drugiej strony.)
  8. Jakie są inne scenariusze zakończenia sporu i związane z tym ryzyka? (weź pod uwagę niepewność rozstrzygnięcia sądowego, czas trwania postępowania, kwestie finansowe i niefinansowe, m. in. stres, wpływ na relacje wzajemne)
  9. Kto powinien być uczestnikiem mediacji? (czy z mojej strony w mediacji uczestniczyć powinny również inne osoby, np. pełnomocnicy, członkowie rodziny)
  10. Jakie mogą wystąpić bariery w mediacji? (jakie przewiduję problemy, bariery, trudności w mediacji; jak można im zapobiec, czy też interweniować, kiedy się pojawią)
  11. Jaką formę mediacji preferuję? (bezpośrednia – wspólne spotkania stron i mediatora; pośrednia – bez równoczesnej obecności stron; e-mediacja – w formie wideokonferencji)
  12. Jakie są dla mnie dogodne terminy na mediację? (w jakich dniach tygodnia i godzinach jestem dostępny)
  13. Jaki preferuję sposób kontaktu z mediatorem? (bezpośrednio, telefonicznie, e-mail, komunikator internetowy, inne;)

 

Jak przygotować się do mediacji? Mediator wysyła do stron – z prośbą o wypełnienie - Formularz wstępnego wywiadu mediacyjnego. Formularz ten wykorzystany jest wyłącznie przez mediatora na potrzeby przygotowania postępowania mediacyjnego, głównie w celu opracowania strategii mediacyjnej oraz planu mediacji. Dane zawarte w Formularzu nie są udostępniane innym uczestnikom mediacji.

 

Nastaw się na współpracę, otwartość i gotowość do odejścia od początkowych żądań.  Nastaw się na wzajemne ustępstwa oraz otwartość na propozycje i oczekiwania drugiej strony.

511 270 791

511 270 791

mediator

Marcin Kucharczyk

mediator.kucharczyk@gmail.com

Powrót

Usługi osobiście świadczę głównie na terenie Katowic, Siemianowic Śląskich, Chorzowa i okolic.

Napisz do mnie lub zadzwoń

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

KONTAKT

Masz pytania?