Marcin Kucharczyk - mediator
Mediacja, w przeciwieństwie do postępowania sądowego, charakteryzuje się brakiem sztywnych, proceduralnych reguł. Elastyczność mediacji i brak formalizmu daje możliwość jej dostosowania do konkretnego sporu. Strony mediacji, jako właściciele sporu, zachowują pełną kontrolę i władzę decyzyjną przez cały czas trwania postępowania mediacyjnego, mają prawo wyboru formy mediacji oraz posiadają kontrolę nad jej przebiegiem i zakończeniem. Odformalizowana postać mediacji jest mniej wyczerpująca emocjonalnie dla stron oraz sprzyja zachowaniu luźnej atmosfery. Najogólniej można powiedzieć, że mediacja jest pewnego rodzaju dyskusją pomiędzy stronami sporu, pewnym procesem negocjacyjnym, w którym mediator odgrywa rolę pomocnika. Mediator dostosowuje formę prowadzenia mediacji, narzędzia wspierania komunikacji i generowania rozwiązań, czy też reguły prowadzenia mediacji do specyfiki konkretnego sporu oraz oczekiwań stron tego sporu.
Pomimo tego, że mediacja odznacza się wysokim stopniem elastyczności i brakiem formalizmu, istnieją pewne elementy, które przeważnie mają miejsce w trakcie posiedzenia mediacyjnego:
W mediacji istotnym jest, aby strony i ich pełnomocnicy nie przenosili sali rozpraw na spotkania mediacyjne i nie formułowali stanowisk reprezentowanych w pozwie. Mediator nie jest ani sędzią, ani arbitrem, a jego zadaniem nie jest rozstrzyganie po czyjej stronie leży wina, czy kto ma rację. W trakcie mediacji nie prowadzi się postępowania dowodowego celem ustalenia faktycznych okoliczności sprawy, jak ma to miejsce w postępowaniu sądowym. Mediacja wymaga współpracy stron, zobaczenia i zrozumienia interesów drugiej strony, często wzajemnych ustępstw i znalezienia kompromisu.
511 270 791
511 270 791
mediator
Marcin Kucharczyk
mediator.kucharczyk@gmail.com
Napisz do mnie lub zadzwoń
KONTAKT
Masz pytania?