Jak wygląda mediacja w praktyce

Marcin Kucharczyk - mediator

05 października 2024

Jak wygląda mediacja w praktyce?

Powrót

Mediacja w praktyce - jak wygląda?

Mediacja, w przeciwieństwie do postępowania sądowego, charakteryzuje się brakiem sztywnych, proceduralnych reguł. Elastyczność mediacji i brak formalizmu daje możliwość jej dostosowania do konkretnego sporu. Strony mediacji, jako właściciele sporu, zachowują pełną kontrolę i władzę decyzyjną przez cały czas trwania postępowania mediacyjnego, mają prawo wyboru formy mediacji oraz posiadają kontrolę nad jej przebiegiem i zakończeniem. Odformalizowana postać mediacji jest mniej wyczerpująca emocjonalnie dla stron oraz sprzyja zachowaniu luźnej atmosfery. Najogólniej można powiedzieć, że mediacja jest pewnego rodzaju dyskusją pomiędzy stronami sporu, pewnym procesem negocjacyjnym, w którym mediator odgrywa rolę pomocnika. Mediator dostosowuje formę prowadzenia mediacji, narzędzia wspierania komunikacji i generowania rozwiązań, czy też reguły  prowadzenia mediacji do specyfiki konkretnego sporu oraz oczekiwań stron tego sporu. 

Co się może dziać w trakcie spotkania mediacyjnego - jak wygląda mediacja w praktyce?

Pomimo tego, że mediacja odznacza się wysokim stopniem elastyczności i brakiem formalizmu, istnieją pewne elementy, które przeważnie mają miejsce w trakcie posiedzenia mediacyjnego:

  1. Monolog mediatora. Mediator zapoznaje strony sporu z istotą mediacji, rolą mediatora, omawia zasady mediacji, proponuje reguły prowadzenia mediacji oraz wyjaśnia kwestie organizacyjne. 
  2. Kontrakt mediacyjny. Mediator proponuje zawarcie stronom pewnego rodzaju kontraktu mediacyjnego (ustnego lub pisemnego) polegającego na tym, że strony wyrażają gotowość do współpracy i wspólnego poszukiwania rozwiązań.
  3. Przedstawienie przez każdą ze stron swojej wizji sytuacji spornej. Każda za stron dokonuje prezentacji sporu z własnego punktu widzenia, przedstawia sprawy, które chciałaby omówić w trakcie mediacji oraz przedstawia swoje oczekiwania związane z mediacją. Najczęściej wypowiedź jednej strony nie trwa dłużej, niż 10 minut.
  4. Konwersacja pomiędzy stronami. Strony mediacji mogą ustosunkować się do tego, co powiedziała druga strona, uzupełnić, czy też uwypuklić swoje stanowisko w sprawie. 
  5. Ustalenie kwestii spornych. Uzgodnienie spraw, które powinny zostać omówione w trakcie mediacji oraz porządku omawiania tych kwestii. 
  6. Diagnoza interesów stron. Identyfikacja potrzeb i interesów stron mediacji, w tym interesów priorytetowych, wspólnych, czy różnych. 
  7. Generowanie rozwiązań. Stworzenie puli możliwych rozwiązań sporu przy zastosowaniu różnych narzędzi i technik, ocena rozwiązań pod kątem użyteczności i wykonalności, poszukiwanie rozwiązania akceptowanego przez obie strony mediacji. 
  8. Porozumienie. Podsumowanie uzgodnionych kwestii, ustalenie szczegółów dotyczących porozumienia, zredagowanie tekstu ugody.

 

W mediacji istotnym jest, aby strony i ich pełnomocnicy nie przenosili sali rozpraw na spotkania mediacyjne i nie formułowali stanowisk reprezentowanych w pozwie. Mediator nie jest ani sędzią, ani arbitrem, a jego zadaniem nie jest rozstrzyganie po czyjej stronie leży wina, czy kto ma rację. W trakcie mediacji nie prowadzi się postępowania dowodowego celem ustalenia faktycznych okoliczności sprawy, jak ma to miejsce w postępowaniu sądowym. Mediacja wymaga współpracy stron, zobaczenia i zrozumienia interesów drugiej strony, często wzajemnych ustępstw i znalezienia kompromisu. 

 

511 270 791

511 270 791

mediator

Marcin Kucharczyk

mediator.kucharczyk@gmail.com

Powrót

Usługi osobiście świadczę głównie na terenie Katowic, Siemianowic Śląskich, Chorzowa i okolic.

Napisz do mnie lub zadzwoń

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

KONTAKT

Masz pytania?