OZSS wydaje opinie we wszystkich sprawach, w których rodzice pozostają w konflikcie i nie mogą dojść do porozumienia co do sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej nad dziećmi lub gdy dobro dziecka może być zagrożone. Najczęściej są to sprawy o ustalenie kontaktów rodziców z dzieckiem, rozstrzygnięcie co do władzy rodzicielskiej, czy też ustalenie miejsca zamieszkania dziecka.
W trakcie prowadzonej diagnostyki OZSS analizuje m.in. który z rodziców daje lepsze gwarancje opiekuńczo-wychowawcze, czy postawa rodzica jest zgodna z szeroko rozumianym dobrem dziecka, czy rodzic wywiązuje się w prawidłowy sposób ze spoczywających na nim obowiązków rodzicielskich, czy też bada stopień więzi emocjonalnej łączącej rodzica z dzieckiem.
W procesie diagnostycznym badani są zarówno dzieci, jak i rodzice, a proces ten polega m.in. na rozwiązaniu testów psychologicznych lub diagnostycznych, specjalistycznych ankiet dotyczących kwestii związanych ze stosunkami rodzinnymi, czy też obserwacji zachowania w konkretnych sytuacjach. Wszystko obarczone jest sporą dawką emocji i wywołuje intensywny stres u osób poddanych badaniu.
Zawarcie ugody rozwodowej w zdecydowanej większości przypadków pozwala uniknąć tych niedogodności, ponieważ ugoda rozwodowa przedstawiana w sądzie razem z pozwem pozwala sądowi na wydanie wyroku zgodnie z ustaleniami stron.